Island – Tatrabusem i pěšky napříč divočinou

Volitelně poznávání, turistika či náročnější treking

 • Nedostupné islandské vnitrozemí
 • Mohutné vodopády, kaňony a ledovce
 • Aktivní sopky, termální koupele
 • Rafting kaňonem ledovcové řeky, pozorování velryb
 • Ubytování v kempech, polopenze v ceně

Termíny a rezervace

Obj. č. Termín Dní Cena vč. letenek a poplatků
22031702 24. 6. 2017 - 8. 7. 2017 15 44 900 Kč rezervace
AKTUÁLNĚ PLNO - turisticko-poznávací
22031703 8. 7. 2017 - 22. 7. 2017 15 44 900 Kč rezervace
AKTUÁLNĚ PLNO - včetně trekingu
22031704 22. 7. 2017 - 5. 8. 2017 15 44 900 Kč rezervace
AKTUÁLNĚ PLNO - turisticko-poznávací
22031705 5. 8. 2017 - 19. 8. 2017 15 44 900 Kč rezervace
AKTUÁLNĚ PLNO - včetně trekingu

Kdo neprojel islandské vnitrozemí, nezná Island. Teprve tady si uvědomíme jeho neuvěřitelnou odlehlost, sílu a drsnost jeho přírody. Automobil se prodírá lávovými poli, pak náhle brodíme metr hlubokou ledovcovou řeku a následují další desítky kilometrů sopečného písku černého jako noc, abychom viděli to, co vidí jen málokdo. Místo silnice jen vyjeté koleje, turistická infrastruktura minimální a počasí severské. Budete si zde právem připadat jako na Měsíci, vždyť také kosmonauti letu Apollo trénovali ve zdejších podmínkách. Ale na druhou stranu: kde jinde si odpočinout od ruchu měst a stresu civilizace než v místech, kde jste téměř sami! To vše nám umožní náš terénní automobil Tatra, který jsme si podle vlastního návrhu nechali přestavět na unikátní 20místný autobus, jenž nám zajistí pohodlí, nezávislost a flexibilitu i v náročném terénu odlehlých oblastí.

Program jednotlivých termínů se liší v druhé polovině zájezdu. Turisticko-poznávací program pokračuje od jezera Mývatn do geotermální oblasti Kverkfjöll, zatímco trekingový termín se přesouvá rovnou na jih ostrova, kde se budete moci vydat na jeden z nejlepších světových treků z Landmannalaugaru do Þórsmörku.

Program

 • 1. den Přílet na Island, Reykjavík - centrum příjemného hl. města; koupání v termálních lázních.
 • 2. - 3. den Dokončení prohlídky Reykjavíku, přístav, katedrála, nákup potravin. Islandský „zlatý trojúhelník“ - ÞingvellirUnesco (nejstarší parlament světa pod širým nebem), Geysir (fumarolové pole s proslavenými gejzíry), mohutný vodopád Gullfoss, terénní přejezd vnitrozemím sopečnou pouští mezi ledovci, fumarolové pole Hveravellir s koupáním v termálních pramenech.
 • 4. den Odpolední rafting kaňonem ledovcové řeky (nepovinný) nebo fotografování z vyhlídek nad kaňonem, či projížďka na koni, skansen Glaumbaer, nocleh v kempu u moře s koupáním v termálních pramenech.
 • 5. den Přejezd podél fjordů severního pobřeží, lodní výlet za pozorováním velryb (nepovinný), Akureyri - největší město severního Islandu, unikátní skalní formace v Ásbyrgi, vodopád Godafoss.
 • 6. den Kaňon divoké řeky Jökulsá - NP Jökulsárgljúfur, barevná sopka Rauðholar, nejmohutnější vodopád v Evropě Dettifoss; večer termální lázně.
 • 7. - 8. den Jezero Mývatn a jeho vulkanicky mimořádně aktivní okolí - sopka Krafla, lávové proudy, krátery na břehu jezera aj. Přejezd pustou krajinou kolem elegantní hory Herðubraið k obřímu sopečnému kráteru Askja s jezerem, dále přes lávová a černá písečná pole až k ledovci Vatnajökull do největší evropské geotermální oblasti Kverkfjöll (možnost výstupu na vyhlídkový vrchol a fakultativně vycházka po ledovci s místním instruktorem).
 • 9. - 10. den Návrat k jezeru Mývatn; vodopád Aldeyarfoss, terénní průjezd centrálním vnitrozemím do Landmannalaugaru.
 • 11. - 12. den Landmannalaugar - okružní vycházky či túry v okolních mimořádně barevných horách, vroucí vřídla, teplé potoky, lávové proudy, koupání v termálních pramenech, možnost projížďky na koních.
 • 13. den Terénní přejezd z Landmannalaugaru na jižní pobřeží, malebná osada Vík.
 • 14. - 15. den Přímořské útesy Dyrhólaey s ptačími koloniemi, vodopády Skógafoss a Seljalandfoss, večerní Reykjavík, závěrečný nákup, návrat do Prahy.
 • --- ODLIŠNÝ PROGRAM TERMÍNU S TREKINGEM:
 • 7.-9. Celodenní program v okolí jezera Mývatn; terénní přejezd vnitrozemím k jihu se zastávkou u vodopádu Aldeyarfoss; Landmannalaugar - okružní túra v okolních barevných horách, koupání v termálních pramenech.
 • 10.-12. Treking Landmannalaugar - Þórsmörk: duhové hory, přechod sopky Hrafntinnusker, černozelená krajina s tufovými vrcholky kolem jezera Álftavatn, výhledy na ledovec Mýrdalsjökul, kaňon řeky Markarfljót, sestup do lesnatého okolí Þórsmörku. Alternativou treku je turistika nalehko v úvodní a závěrečné části trasy a terénní přejezd od startu k cíli prostřední den.
 • 13. Túra přes sedlo na úpatí ledovce Eyjafjallajökull a sestup k jižnímu pobřeží podél vodopádové řeky Skóga.

V ceně zahrnuto:

průvodce, letenka vč. všech poplatků, doprava komfortním terénním speciálem "Tatrabus" (www.tatrabus.cz), 14x kemp, zapůjčení stanu, 13x snídaně a 14x večeře, informační materiály.

V ceně nezahrnuto (platí se na místě):

rafting (asi 160 EUR), lodní výlet za velrybami (asi 70 EUR).

Fakultativní služby:

termální lázně (asi 10-30 EUR), projížďka na koních (asi 70 EUR), lodní výlet za pozorováním papuchálků (asi 90 EUR) atd.

Letenky:

Pro leteckou přepravu na Island částečně využíváme příznivých cen přímých letů z Berlína. Pozemní transfer minibusem k letům z Berlína a zpět je zahrnut v ceně.

Stravování:

Polopenze je připravovaná průvodci, počítá se s pomocí klientů. U trekingových termínů budou dvě večeře a snídaně podávány formou speciální expediční stravy.

Náročnost: U třídenního treku, který jako jediný posouvá náročnost trekingového termínu do adventurní klasifikace 3, nespočívá v obtížném profilu, velkém převýšení či exponovaném terénu, ale v možnosti drsného počasí se silným větrem či momentálně vysokého stavu vody v několika menších řekách, jež je nutné cestou brodit. Délka treku je 56 km s maximální nadmořskou výškou 1100 m. Ostatní pěší výlety a túry, pokud nebude extrémně špatné počasí, odpovídají maximálně střední náročnosti 2, ale i zde je třeba nepodcenit vybavení do každého počasí.

Klima: Typicky severské, i za slunného počasí většinou trochu chladnější a s rychlými zvraty počasí oběma směry. Je třeba počítat s občasným deštěm, častým silným větrem a ojediněle i se sněžením.

Nástupní místa: Praha, Ústí nad Labem